čtvrtek 19. září 2019

To - Stephen King (+recenze na filmy)Série:

Derry (1.)

Žánr:
Literatura světováHororyRomány
Vydáno:Beta-Dobrovský
Orig. název:

It (1986)

Počet stran:1096
Jazyk vydání:český
Překlad:Gabriel Gössel
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem

To (anglickyIt) je hororový román od Stephena Kinga, na kterém Stephen King pracoval čtyři roky (od roku 1981 až do roku 1985), do češtiny přeložil Gabriel Gössel. Dílo získalo v roce 1987 Cenu Augusta Derletha.[1]

To
AutorStephen King
Původní názevIt
ZeměSpojené státy americké
Jazykangličtina
Žánryhorrorový román
VydavatelViking Press
Datum vydánízáří 1986


Recenze může obsahovat spoiler. 

Kompozice knihy:

Kniha se skládá z pěti částí, které jsou rozděleny na 23 kapitol, každá část končí mezihrou a celá kniha je zakončena epilogem. Příběh se odehrává ve fiktivním americkém městě Derry ve státě Maine v letech 1957,1958, 1984 a 1985.


Děj:

Rok 1957–1958

Bratři, mladí kluci, Bill a George Denbroughové, spolu vyrábějí lodičku z papíru. Když ji George jde pustit na vodu, potká klauna Pennywise, který Georgovi nabízí nafukovací balónek. George si bere balónek a klaun ho zavraždí. Koktající Bill se stále obviňuje z bratrovy smrti, poté se stává vůdcem klubu „Smolařů", jež má sedm členů (Bill, astmatik Eddie, černoch Mike, ukecaný Richie, tlustý Ben, žid Stanley a dívka z chudé rodiny Beverly). Jde o klub „nezapadajících“ dětí, které často šikanuje Henry Bowers a jeho kumpáni Krkavec a Viktor. Objevují se opět neobjasněné vraždy převážně malých dětí. Tento cyklus se opakuje každých sedmadvacet let a vražda George byla začátkem nového cyklu.
To se objevuje v různých podobách.
Bill je přesvědčen, že To zabilo George a myslí si, že objevil úkryt, ve kterém se To skrývá (dům číslo 29 na Neibolt Street).


Rok 1984–1985

Mike je znepokojen sérií nevysvětlených vražd, které se začínají v Derry objevovat. Zavolá tedy své přátele, aby se vrátili, protože se vrátilo i To. Členové klubu „Smolařů“ žili svůj život, na To téměř zapomněli. Richard Tozier pracuje jako moderátor v rádiu. Z Bena Hanscoma se stal slavný architekt, který rád a poměrně hodně pije. Beverly Marshová (nyní Beverly Roganová) se vdala za Toma Rogana, který ji často bije. Bill Denbrough se stal spisovatelem a scenáristou hororů; v sedmnácti letech mu zemřel otec na rakovinu plic, později se oženil s mladou herečkou Audrou a žijí spolu v Portlandu.
Na Mikeovo zavolání se sejdou téměř všichni....
A hra může opět začít.


Můj názor a pocit :

Tak kde začít?!
Kniha se četla velmi dobře.
A King psat umí.  Jenže.....
Mně to nepřišlo jako horor.
Spíše jako krimi s prvky scifi a fantasy.
Derry je, podle mě, městečko s velmi rozsáhlou kriminalitou.
Mizí děti a občas se najdou mrtvé.
Že by se jednalo o nějakého sériového vraha? Těžko říct....
Kriminalita je hlavně mezi dětmi. Bohužel se to děje i v reálném životě. Myslím si, že King se snažil více přiblížit problémy mezi lidmi a ne napsat horor s klaunem, co se snaží předvést ve filmech.
Objevuje se tu šikana a to v té nejhorší fyzické formě,  kdy děti mají zlomeniny a řezné rány.
Potom je tu vražda rodiče dítětem, na které více nedávali pozor a které si dělalo vpodstatě co chtělo a bylo chváleno za to, že škodí ostatním.
Vražda miminka starším bratrem, kterému nedostávalo pozornosti rodičů.  Vražda nebyla prokázaná a uzavřela se jako náhlá smrt.
Dále je tu přehnaná péče matky o syna, kdy matka dělá vše pro to, aby o syna nikdy v životě nepřišla. Takzvaný maminčin mazanek.
Rodiče, kteří přišli o jedno dítě a začali kašlat na to druhé, co jim zůstalo.
Řeší se tu v menších mezích rasismus i těžký život homosexuálů.
Dále tatínkova holčička - otec je určitě pedofil a zakazuje dceři bavit se s klukama, nastupuje u něj žárlivost. 
A bohužel klaun a ostatní příšery byli pouze vedlejší produkt- všechny strachy mají svojí podobu.
Za mě to horor není, ale spíše psychologie podaná v příběhu.
Konec byl dobrý až smutný.
Nejsem z těch, co se bojí klaunů.
Toť asi vše.


Příběh se mi líbil.
Nemusíte se mnou souhlasit, ani to nikomu nevnucuji. Je to jen můj názor.
Ale i tak vám doporučuji - kdo nečetl přečíst a udělat si vlastní názor.


Kniha vs. Filmy :

Rozhodně v knize je toho pochopitelně mnohem víc, než ve všech třech filmech. Podrobněji rozepsaný děj a více detailů, než ve filmech. Celkem dlouho u mě vítězil film z roku 1990, už z toho důvodu, že více vykresloval tu dobu - nemoderní. Prostě jak to bylo. Nevím, jak to správně pojmenovat. Ono i ty efekty nebyly nic moc a v tom jsem prostě viděla to kouzlo. I na tu dobu to bylo něco. Co se týče prvního dílu To z roku 2017 (část s dětmi) - no, něco mi tam chybělo a moc mi to nesedlo. Ve starém filmu mě tato část zase bavila víc. Teď přecházíme k novince, a to druhé části filmu z tohoto roku (2019). Zanechalo to wow efekt. Ano, bylo víc Pennywise (klauna), perfektní lekačky. Nejvíce mě nadchlo, že tam hraje i sám mistr King, což byla největší pecka. Dost mi to připomínalo seriál Stranger things - asi těmi efetky, nevím, ale asi ano. Pak tam je jedna věc ze seriálu Black mirror. (Mimochodem - oba seriály i první díl To najdete na Netflixu. Nejspíš tam bude časem i To 2.) Ale bude tam asi víc detailů, které jsou převzaté odjinud . Už se dokonce proslýchá, že mají materiál na další díl filmu, který bych asi i chtěla vidět. Tak snad se dočkáme. Jinak ve finále nemůžu říct, který film je lepší či horší, je to tak, že se doplňují, někde je něco navíc co není v tom druhém. Ale stejně je toho nejvíc v knize.


Jinak - poprvé knihu jsem četla v roce 2017 a až teď mi došlo, že ji napsal na přeskačku, možná i proto někteří píšou, jak je kniha nudí nebo se nemůžou začíst. Na to jsem přišla před několika dny, že by nebylo od věci číst knihu chronologicky podle datumu. Tady máte fotku, jak to myslím. (Fotky můžete zvětšit když na ně kliknete.)


Knihu rozhodně za sebe nedoporučuji číst osobám mladším 18-ti let. Ale filmy jsou nezávadné, takže od takových asi 12 let klidně (ale záleží, jak děti snáší děsy a lekačky.)

Knize udělují : ⭐⭐⭐⭐⭐


Můžete zakoupit zde :

https://www.nakladatelstvibeta.cz/eshop-to.html

Anotace :


Legendární román legendárního krále hororu

Bylo jich sedm a byli velmi mladí, když se jejich první klopýtnutí změnilo v horor. Jako dospělí se teď rozprchli do světa, aby v něm dosáhli úspěchu a štěstí. Minulost je ale stále živá – živější, než by si přáli. Nikdo z nich se nemůže ubránit síle, která je táhne zpátky na ono zvláštní místo jejich dětských let, do městečka Derry, kde se před lety spojili, aby čelili nezvladatelnému zlu. Vracejí se tedy, aby stanuli tváří v tvář noční můře bez konce a beze jména… Dokážou se jí postavit i dnes?
Dnes již legendární román To bývá označován za jeden z nejlepších hororů, které kdy byly napsány.


Filmy :

O autorovi :

King Stephen

King Stephen
Stephen King (*21. září 1947 Portland) je současný americký spisovatel, publikující také pod pseudonymem Richard Bachman. Vystudoval anglickou literaturu, krátce pracoval v prádelně, rozvážel noviny nebo učil. Spisovatelskou dráhu odstartoval v roce 1974 a úspěšně v ní pokračuje dodnes.
Proslavil se zejména jako autor hororů, ale píše také thrillery nebo sci-fi a fantasy. Lákají ho i nejrůznější experimenty; tvoří teoretická díla popisující žánr hororu.
Většina jeho děl vyšla také v českém překladu, o což se velkou měrou zasloužilo nakladatelství Pavel Dobrovský - BETA.
Mnohé z jeho knih byly úspěšně zfilmovány. Na motivy Kingových děl byly natočeny snímky Vykoupení z věznice Shawshank nebo Zelená míle, které se dnes řadí mezi desítku nejlepších filmů všech dob.
Knihy Stephena Kinga plné odkazů na americké reálie, populární kulturu a zejména rockovou hudbu, úspěšně propojují fiktivní svět se světem reálným. Do atmosféry obyčejného života, kterou autor  umí mistrně navodit, postupně zasazuje prvky nadpřirozené, nezřídka gradující v naprosté inferno.
Píše o umělcích potýkajících se s tvůrčími problémy a pronásledovaných nadpřirozenými silami, o zlu na malém městě, o násilí páchaném na ženách nebo o dětském vidění světa.

1 komentář:

  1. The application sustains much of our financial state as a result of empowering your current lasagna, your own The amazon website distribution, whilst your pluming company to reach along at the perfect position. https://imgur.com/a/rECHPi3 https://imgur.com/a/nS0cQT8 http://x8p5asx965.dip.jp https://imgur.com/a/YZvhoNX https://imgur.com/a/v1BBpod https://imgur.com/a/znVRbjW https://imgur.com/a/u798Tup

    OdpovědětVymazat

Blog u konce?